metrika yandex

Haberler / Kültür - Sanat

FITRAT-MURTAZA MUTAHHARİ/ÖNSÖZ YAYINCILIK

18.10.2020

FITRAT

MURTAZA MUTAHHARİ

ÖNSÖZ YAYINCILIK

DERLEYEN: Fuat TAŞCI / HERTARAF HABER-KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

İran devriminden bir yıl sonra,1980 yılı 2 Mayıs günü saat 22:20 sularında “Furkan” grubu tarafından suikasta uğrayan ve başına isabet eden bir kurşunla şehit olan İslam tarihinin nutulmaz alim ve filozoflarından Şehid Murtaza Mutahhari’nin kitabı "FITRAT", Önsöz yayıncılık tarafından yayımlandı..

Fıtratın konusu bir açıdan felsefî bir bahistir...

Felsefenin üzerinde durduğu üç konu Allah, âlem ve insandır.

Fıtrat, bu anlamda “insan”la ilgili bir konudur; bir açıdan da insan ve Allah’la ilgili bir konu olduğu söylenebilir.

Meselenin bir boyutu burada insan, diğer boyutu ise Allah’tır. İslamî kaynaklarda, yani Kur’an ve sünnette fıtrat konusu üzerinde çok durulmuştur.

Dolayısıyla böylesi bir konu hakkında birçok sorunun da akla gelmesi kaçınılmaz olmaktadır: Acaba “Fıtrat” kelimesinin kökeni ve anlamı nedir?

Kur’ân’dan önce bu kelimeyi insan hakkında kullanan olmuş mudur, yoksa bu, ilk kez Kur’an’ın kullandığı terimlerden midir?

İnsanın umumî olarak bir takım fıtriyatı var mıdır, yoksa insanoğlu her nevi fıtrattan yoksun mudur? Acaba din fıtrî midir? ... vb.

Derin ilmî birikimi ve ele aldığı konuları net bir şekilde izah etmesiyle tanınan Şehid Mutahharî’nin Önsöz yayınlarınca yayımlanan elinizdeki bu eseri, çeşitli oturumlarda fıtrat hakkında yapmış olduğu konuşmalardan ve tuttuğu notlardan oluşmaktadır.

Kitapta, yukarıdakilerle birlikte daha birçok sorunun cevabını bulmanın yanı sıra bu konuda merak edilen başka meselelerin de açıklığa kavuştuğunu göreceksiniz.

Şehid'in değerli kitabını seçkin kitapçılardan ve https://www.onsozyayincilik.com.tr adresinden elde edebilirsiniz..

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş