metrika yandex

Haberler / Dünya

ABD Yüksek Mahkemesi, Trump'ın engelini kaldırdı

07.04.2021

ABD Yüksek Mahkemesi, eski ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik açılan davanın reddine karar verdi. Böylece Yüksek Mahkeme, Trump'ın Twitter’da kendisine eleştirilerde bulunan takipçilerini engellemeyi yasaklayan alt mahkeme kararını kaldırdı.

Dün gerçekleşen mahkemede Trump'ın da daha önce itirazda bulunduğu davanın reddine karar verildi. Dava Trump'ın yedi kullanıcısı tarafından açılmıştı.

'TAKİPÇİLERİNİ ŞİDDETE TEŞVİK ETTİ'

Eski ABD Başkanı Trump’ın ABD seçimlerinde yenilmesinin ardından Twitter şirketinin 8 Ocak’ta Trump’ın takipçilerini şiddete teşvik ettiği iddiasıyla Trump'ın hesabını tamamen kaldırma davası da böylece düşecek. Kararın sonucuna yönelik tartışmalar devam ediyor.

YARGIÇTAN ANAYASAL SINIRLAMA VURGUSU
 
Trump görevdeyken Adalet Bakanlığı, hakimlerden davayı reddetmesini istemişti. Ancak Trump’a dava açan taraflar davanın devam etmesini isterken, Twitter şirketi ise davada taraf olmayı reddetmişti.
 
Dava, Twitter’ın Trump’ın hesabını kalıcı olarak yasaklamasıyla ilgili olmasa da Yargıç Clarence Thomas, ABD hükümetinin sosyal medya şirketlerinin kullanıcı hesabı silme yetkisini anayasal olarak sınırlama hakkına sahip olduğunu belirtti.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş