“FETÖ” Sadece din ile izah edilebilir mi?

24.07.2019
Osman KAYAER

Osman KAYAER / “FETÖ” Sadece din ile izah edilebilir mi?

Son zamanlarda bakıyorum da bizim cenahtaki yazar-çizerlerin bir kısmı Fetö'nün İslami bir örgüt olduğu zokasını  yutmuş gözüküyorlar. Bunlar,  Fetö’nün geleneksel İslam anlayışındaki inançlardan  kaynaklandığını yazıp çiziyorlar. Onlar diyorlar ki: Fetö denen örgüt, bu memleketin iç dinamikleri ile ortaya çıkmıştır. Örgütün dış ayağı olsa bile varlığını Sünni İslam’a borçludur. Eğer geleneksel Sünni İslam anlayışındaki bazı sakatlıkları düzeltseydik Fetö olmazdı.

Hayır öyle değil, arkadaşlar! Fetö, günü geldiğinde Sünni İslam’a karşı kullanılmak maksadıyla beslenmiş ve büyütülmüş bir örgüttür. 15 Temmuz Darbe Girişimi, bunun en büyük delilidir. Çünkü bu tarihte iktidarda Müslüman ve Sünni olduğunu söyleyenler vardı.

Fetö’nün sadece dindarlardan oluşan bir yapılanma olduğunu zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Fetö'nun dini imanı yok. Fetö, dindarlar arasındaki örgütlenmesini halk tabanı bulmak için yapmıştır. Fetö, Kemalistler, Marsistler, Türkçüler, Kürtçüler ve daha bizim aklımıza hayalimize gelmeyecek nice yerlerde örgütlenmiştir. Bugün, 12 Eylül Darbesi öncesi karmaşa ortamının inşası için bazı Marksist örgütlerin bile “Nato” menşeli, “Gladio” tarafından örgütlendiğini biliyoruz. Meseleye bu bilgi ile bakarsanız işin rengi değişir.

Ve siz zannediyor musunuz ki darbe girişiminin engellenmesinden sonra dindar Fetö elemanlarının görevden atılmasıyla devlet temizlendi.

Fetö’ün ne olduğunu öğrenmek ve anlamak isteyenler, işi ta Osmanlıdaki gayri Müslimlerin faaliyetlerine kadar geri götürmelidirler. Özellikle İngilizlerin İstanbul’u işgal ederek Osmanlıyı fiilen ve resmen ortadan kaldırdıkları döneme kadar geri gitmelidirler. İmparatorluğu teslim almış İngilizlerin nasıl olup da İstanbul’u tek kurşunluk bir direniş göstermeden düzenli bir ordusu bile olmayan Türklere geri teslim ettikleri irdelenmeden Fetö meselesi anlaşılamaz.

1960 ihtilali, 1980 ihtilali, 28 Şubat 1997 Postmodern Darbesi anlaşılmadan ve arkasındaki güç belirlenmeden Fetö meselesi izah edilemez. 28 Şubat ile Fetö bağlantısını anlamakta zorlananlar o tarihteki Hürriyet ve Milliyet gazetelerinin sürmanşetlerine bir bakıversinler bir zahmet. Ve Kemalist 28 Şubatçılar, Sünni Müslüman gruplara kan kustururken Fetö acaba nasıl oldu da okullarını yaygınlaştırdı ve palazlandı. Yukarıda sıraladığımız darbelerin tamamında bir sağ iktidar yönetimdeydi. Yani darbeler hep, hem Müslüman hem de  Sünni insanlar yönetimdeyken oluyor ne hikmet ise. Ama siz kalkıp Fetö’nün Sünni bir örgüt olduğunu söyleyip duruyorsunuz.

Bazı insanların Fetö’yü değerlendirirken sadece dini bakımdan değerlendirmeleri meseleyi anlamamıza kifayet etmez. Şimdi bazılarımız diyor ki bunlar akıllarının kiraya vermişler, akıllarını kullanmıyorlar. Yahu insaf edin. Pozitif bilimler bakımından en iyi eğitimli olanlar bunlar değilmi? Adamlar her tür teknolojiyi kullanmayı çok iyi biliyorlar. Yüksek dinleme teknolojisini bunlardan daha iyi kullanan birileri varmı? Nasıl aklını kullanmıyor diye tenkit edebiliyorsunuz? Şeytanın aklına gelmeyenler, bunların kafasında fink atıyor. “Türkçe Olimpiyatları” ile milyonları kandırmak hanginizin aklına gelirdi?

Ezcümle Fetö meselesini din, iman, Allah, lillah, sünnilik, gelenek vs diyerek izah edemezsiniz? İşin aslı çok karmaşıktır ve ipin ucu okyanusun ötesindedir.

Yorum Ekle
Yorumlar
y karakan

06.11.2019

sünni islamdiye bir din mi var.
Ahmet

28.07.2019

Hatalı bir tespit... FETÖ 24 ayar "dini bir örgütlenmedir" Sosyolojide buna "kült tarikatlar" denir. Bizde ise batıni denir. Batıni tarikatların en önemli istismar alanı Tanrı, peygamber ve vahiy alanıdır. Batıni tarikatlar kendi tasvirleriyle bir Tanrı ve peygamber oluşturur daha sonra da vahiy kısmına geçerler. Bunları bir takım gayrimüslimlerin kullanması bu gerçeği değiştirmez. Dolayısıyla nasıl ki Osmanlı döneminde mevleviler ve bektaşiler iktidar mücadelesi verdiyse bütün tarikatlar da buna teşnedir. Günümüzde lideri değişmeyen, şeyhi değişmeyen bütün kült yapılar er ya da geç FETÖleşme sendromu yaşarlar. Sağlıklı yapılarda lider değişir. Çünkü lider peygamber de değildir, peygamber varisi de değildir. İslami ortak aklın başa getirdiği ve zamanı geldiğinde yerinden alınabilecek kimsedir. Bütün sorun İslam dünyası bunu başaramıyor.
Veysel sahinèr

24.07.2019

Selâmun aleykum hocam Allah razı olsun zihnimde geçirdiğim ancak yazıya bir türlü geciremediklemi yazarak bana yeni ufuklar açılmasına vesile oldunuz çünkü fotonun islami bir örgüt olmadığına arkadaşları ikna edemiyor emperyalizmin cağın ruhuna uygun olarak kurduğu fason bir örgüt olduğu gerçeğini anlatamiyorum saygılar selamlar
Lokman Bal

24.07.2019

"Ehli dünya ahmaklarla dolu, bizi anlamadan iktidara talip oluyorlar. Türkiye'de iktidara talip filan! Ya deli mi bu adamlar öyle küçük şeylerle uğraşacağım ben! Sen iktidar dediğin şey nedir? Ben yirmi yaşında onu devireceğimi, yerine başkasını kuracağımı pilanlamış bir insanım. İmza Fethullah Gülen. Buyurun ne diyeceksiniz. Bu konuyla alakalı Vatan sever aydınlarımız (görüş farketmez) insanlarımızı uyandırmalı ve aydınlatmalıdırlar.
Enti Halı / Makina halıcılığında ÖNCÜ