Mektup var !

25.07.2017
Doç. Dr. Mehmet SAĞLAM

Kıymetli dostlar bana gelen bir mektubu sizinle paylaşmak istiyorum. Mektup gelecekten geliyor. İhtiyar Ben, bugünkü Ben’e hitaben yazmış. Takdir sizin.


“Mektubuma bir selamlama ya da sevgi sözcüğü ile başlamak istiyorum ama sana o kadar kızgınım ki, elim varmıyor yazmaya, her halde en iyi ve en yumuşak ifade emanete sadakat göstermeyen adam olur. Söze nereden başlayacağımı bilemiyorum, ama canım çok acıyor. O yüzden önce halimden biraz bahsedeyim sana. Sayende ihtiyarlık eziyete döndü, sana emanet edilen bedene hor davrandın, yemede içmede sınır tanımadın, şimdi hiçbir şey yiyemiyorum, yediklerimde de lezzet yok zaten. Bir şey olmaz diyerek ne yaptıysan hepsi oldu. İyi bakmadığın, doğru düzgün tedavi etmediğin gözlerin artık dünyayı sisli görüyor ve o sis perdesi artık hiç gitmiyor. İkişer üçer çıktığın merdivenleri artık başkası çıkarken izleyebiliyorsun. Oysa fırsat sende iken bedenimize iyi bakabilirdin ama sen kendi anını yaşadın, beni hiç düşünmedin, ne diyeyim sana bilmiyorum. Bu arada artık kel bir adam oldun haberin olsun.


Sağlık konusundan daha çok canımı yakan şeyler var. Etrafımdaki insanlar çok değişti. Keşke çocuklara daha fazla zaman ayırsaydın, sadece kendininkine değil, diğer çocuklara da zaman ayırmalıydın. Çünkü senin ya da arkadaşlarının ilgilenmediği her bir çocukla başkaları ilgilenmiş. Bu gün o çocuklar bizden çok uzaklaştılar. Ailelerini tanımıyor, değer vermiyorlar. Birbirlerinin halini sormuyorlar, sadece kendileri için yaşıyorlar. Sanki değer namına hiçbir şey yok. Oysa çocuklarını alıp yaşlı ziyaretleri yapabilirdin, çevrendeki bir yoksula el uzatırken çocuklarının elide senin elinle birlikte olabilirdi. Bir yetimin başını okşarken çocuklarında o yetimin babasızlığına ortak olup, kendi babasını o yetimle paylaşabilirdi. Onların sofrasına birlikte oturabilirdiniz, kendi evinde sadece varlıklı olanlara değil, bir garibe de yer açabilirdin. Şimdi kapımı açan kimse yok, hep senin yüzünden. Gördüğün yaşlıların halini sorsaydın, oturup onları dinleseydin, dinlerken çocuklarında yanında olsaydı keşke, bugünkü yalnızlığımı kelimelerle anlatamam sana. Annenden ve babandan esirgediğin ne varsa çocukların bunu sana fazlası ile hissettiriyor, bu konuda daha açık konuşmak istemiyorum zira sen ne demek istediğimi anladın.


Sana bir şey söyleyeyim, hanıma dikkat ve iyi davran. İnan ondan başka seni dinleyen kimse kalmadı, senin yaptığın huysuzluklar, söylediğin sözler yüzünden bugün ben bir şey diyemiyorum, sen benim hakkımı da tükettin, ne diyeyim sana gerçekten bilemiyorum.


Yaşın büyüdükçe sen küçülüyorsun, arkadaşların azalıyor ve gücün tükeniyor, yani acizliğini hissetmeye başlıyorsun. Aslında yazacak çok şey var, ama artık senin için bir anlamı yok, benim için ise çok geç. Kendimi çok iyi hissetmiyorum, ölüm meleği ile tanışma vakti yaklaştı gibi, ama ben korkuyorum, iyiliklerim, sadakalarım, ibadetlerim hep eksik, olanlarda samimiyet testinden geçmiyor. Ve ben korkuyorum, senin yapmadıklarının hesabını benden soracaklar. Eğer mazeret sunmaya fırsat bulursam bil ki bütün suçu sana atacağım, çünkü bu halimin sebebi sensin.     

Zavallı Ben ya da ihtiyar Sen.”
 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Enti Halı / Makina halıcılığında ÖNCÜ