Evlenmek, Eşlenmek, Aile Olabilmek

12.07.2017
Doç. Dr. Mehmet SAĞLAM

Evlilik, insan hayatının dönüm noktasıdır. Çünkü, o güne kadar sizi koruyup kollayan ailenizin kanatları altından çıkıp kendi ayaklarınız üzerinde durmak zorunda olduğunuz bir süreçtir.

 

Bazen evlilik mutsuzluk ve hüsran getirebilir. Ama biliyoruz ki doğru tercihler ve gerçek(ci) evlilik yapan birçok çifte güzel duygular getirmiştir. Çünkü evlilik ile birlikte iki tane yarım insan (yarım diyorum çünkü erkeğin kadına, kanının da erkeğe ihtiyacı var ve biri olmadan diğeri anlamsız kalıyor) birleşerek birbirini tamamlayan, eksiklerini gideren yeni bir bütün meydana getiriyor. Bu bütünü yakalayabilmek için doğru eşin seçilmesi gerek.

 

Peki doğru eş nasıl seçilir?

Nasıl seçilmeli?

 

İnsan bu seçimi kontrol edebilir mi?

 

Doğrusu içinde bulunduğumuz zaman dilimi için zor şeyler söylediğimin farkındayım ama insanı hayata bağlayan, diğer yarısını bulmasını sağlayan evliliklerde ancak bu seçimlerin isabet bulması ile gerçekleşiyor.

 

Birçok insan farkında olmadan ya da farkında olarak bu seçimleri yapıyor, ancak olayın can alıcı noktası insanı evliliğe götüren sürecin başındaki o kişiye nasıl ulaştığıdır. İnsanın duyguları, onu yönlendiren, etkisi altında tutan,  bazen baskı altına alabilen, hatta bazı durumlarda bilerek yanlış yaptırabilecek kadar insanı etkisi altına alabilen önemli bir güçtür. Eş seçiminde insanı ilk etkileyen şey duygulardır. Karşı cinste gördüğünüz fiziksel güzellik insan üzerinde etkili olan ilk şeydir ve sonrası da bu ilk etkinin ardından gelir. Olayın kritik noktası zaten tamda burası, kişiler eğer yalnızca fiziksel güzelliğe aldanıp sadece bunun üzerinden evlilik kararı alırsa bu evliliğin hüsran ile sonuçlanma olasılığı çok yüksektir.

 

Evlenmek, aynı evde birlikte yaşamak, aynı yatakta uyumak, aynı sofrayı paylaşmak istediğiniz, birlikte çocuk yetiştireceğiniz kişinin doğru insan olup olmadığını anlamak gerekiyor. Dahası da var, anne, baba ve kardeşlerinizle karşılaştığında neler olacak ya siz, onun ailesi ile karşılaştığınızda nasıl olacak?

 

Bütün bu sorulara cevap aramak zor tabi.

 

Bir eşin fiziksel güzelliğinin öncesinde onun kişiliğinin/karakterinin/ahlakının güzelliği gelir. Çünkü fiziksel güzellik bir yere kadar mutluluk verir insana ama sonrasında onu tamamlayan hatta taçlandıran başka şeyler aranır. Aile Mahkemesinde çalıştığım uzun yıllar boyunca birçok boşanma olayında bunun örneklerini gördüm. Bir defasında eşine “sırılsıklam aşık olduğu için” evlendiğini anlatan bir bey, boşanmasına konu olan aldatma olayındaki bayan için de “gerçekten çok seviyorum, gözüm ondan başkasını görmüyor” ifadelerini kullanmış, bende görüşme sırasında şuan boşanmak istediği eşi içinde bir zamanlar aynı duyguları hissettiğini hatırlatma gereği duymuştum.

 

Bu nedenle eş olacak kişinin düzgün karakterli biri olması çok önemli, hatta eşler birbirlerini fiziksel güzellikle birlikte başka özellikler ile de kendine bağlamalı. Bunun yanında dünyaya nasıl baktığı, nasıl inandığı ve nasıl yaşadığı gibi sorular kritik cevaplar içiriyor. Hiçbir kimse hayata kendisi gibi bakmayan, farklı bir dünya algısı olan bir kişi ile bütün bir ömrü geçiremez.

 

Bir diğer konu aileler. İki insan evlenirken aslında iki aile de evlenmiş olur. Hiçbirimiz ailelerimizden soyutlanmış insanlar değiliz zaten öyle de olmamalıyız. Eşinizin ailesi nikahla birlikte artık sizinde aileniz, tıpkı sizin ailenizin onun ailesi olduğu gibi.

 

Ailenin yapısı, gelenekleri, geçmişi, aile bireylerinin durumu ayrı ayrı önemli konular. Bazen bunlardan bir tanesi bile evliliğin sonlanması için yeterli olabiliyor. Bu gün boşanmaların en önemli iki nedeninden bir tanesi kök ailelerin evliliklere olan müdahaleleri ve kök aileler arasındaki uyumsuzluklar olduğunu şahit olduğum yüzlerce boşanma davasında yakından gözlemledim. Bu nedenle eşlerin aileleri arasındaki uyum çok önemlidir. Çünkü bu uyumun çifti doğrudan etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu arada aileler arasındaki sosyo-ekonomik farklılık ya da benzerliğinde kök aile kaynaklı sorunlarda önemli bir yer tuttuğuna da vurgulamakta yarar var.

 

Bu anlattıklarımız evliliği zorlaştırmak için olmadığı gibi sorunların çözümünü % 100 sağlayacak da değil tabiî ki, ama eşler arasında inanç, fiziksel beğeni, kişilik, aile yapısı, sosyo-ekonomik durum gibi faktörlerde yakalanacak uyum evliliğin sağlam bir temel üzere oturmasında etkili olacak ve evlilikteki olası risklerin azaltılmasını sağlayacaktır.

 

Evlenmeye karar verildi ve evlilik gerçekleştikten sonra artık eşlerden her biri için yepyeni bir hayat başlamış demektir. Eşinizi ne kadar yakından tanıyıp tanımadığınızın önemi yoktur çünkü onunla ilk defa bu kadar yakın ve iç içe bir yaşamınız olmuştur. İlk günlerin heyecanı geçtikten sonra çiftlerin ortak yaşamda karşılaştıkları sorunlara bağlı olarak çatışmalar ortaya çıkacaktır. Evliliğin ilk yılında ortaya çıkacak problemlerin nasıl halledildiği ya da halledilemediği konusu çok önemlidir, zira bu konu evliliğin sonraki süreçlerini doğrudan etkileyecektir. Boşanma istatistiklerine bakıldığında boşanmaların % 45’i yani neredeyse yarısı evliliğin ilk 5 yılı içinde gerçekleşiyor ve yine toplam boşanmaların % 20 ye yakını yani her 5 boşanma olayından 1 tanesi evliliğin ilk yılı içerisinde gerçekleşiyor. Bu verileri özellikle ortaya koyuyorum çünkü evlilikte ilk yıllar çok önemli ve önemli olduğu kadar da zordur. İkinci bir insanla yaşamaya başlamak, yaptığınız birçok şeyi ona da uyacak şekilde ayarlamak gerçekten zor bir olaydır. Artık yiyeceğiniz yemek sadece sizin damak tadınıza göre olmayacak, eşyalarınızı yerleştirirken rastgele hareket edemeyeceksiniz ve en önemlisi günün büyük bir bölümünde yanınızda yer alan biri ile ortak bir yaşam kültürü oluşturmak zorundasınız. Bu süreçte çatışmalarınız olacak, gizli gizli rekabet edeceksiniz bazen hiç olmayacak şeylerden kavga edip bir birinizi kırabileceksiniz. Ama önemli olan kırdıklarınızı nasıl topladıklarınızdır.

 

Evlilikteki ortak yaşam kültürünün yani birlikte yaşayabilme alışkanlığının kazanılmasında çiftlerin yaşı, aralarındaki yaş farkı ve eğitimi gibi konular çok önemlidir. İleri yaşta evlenen insanların evlilik hayatında çok zorlandıklarını birçok uzman arkadaş ifade etmiştir. Çünkü yaş ilerledikçe kişilik oturuyor ve insanın bir başka kişi ile uyum sağlayabilmesi zorlaşıyor, oysa evliliklerde çiftlerin birbirlerinin beklentilerine de cevap verecek şekilde kişilik gelişimlerini sağlamaları beklenir ancak yaş ilerledikçe kişiliklerdeki bu gelişim daha da zorlaşacaktır. Bir diğer konu ise çiftler arasındaki yaş farkının belli bir seviyede kalmasıdır. Kesin rakamlar verecek değilim ama çiftler arasındaki önemli yaş farkları evliliğin başında olmasa bile sonrasında sorun olabilmektedir.

 

Önemli konulardan bir tanesi de çiftlerin bir birine denk sayılabilecek eğitiminin olmasıdır. Eğitimden kastım kesinlikle kişinin mezun olduğu eğitim kurumu yani diploma değil, olayları anlayabilme kapasitesi, genel kültürü gibi konulardır. Eğer eşinize bir espri yaptığınızda sizi anlamıyor ve sonrasında o espriyi açıklamaya çalışıyorsanız ya da izlediğiniz bir program, okuduğunuz bir yazıyı birbirinize benzer seviyelerde algılayamıyorsanız bu durum sorun olacak ve her tekrarladığında eşinize olan bakışınızı etkileyecektir.

 

Çalışmaya başladığım ilk yıllarda şuan emekli olan yaşlı bir hakimimiz evlilik ile ilgili önemli bir formül vermişti. Evlilikte “6 S Kuralı” adını verdiği gerçek bir formüldü ve bu formüldeki 6 şey evliliğe gerçekten değer katan ve çiftleri birbirine sıkıca bağlayan zincirler gibidir. Sevgi, Saygı, Sadakat, Sıhhat, Samimiyet ve Sağlıklı cinsel hayat (Bu 6S konusunu ayrıca ele alalım).

 

Sonuç olarak iyi ve mutlu bir aile olmak doğru eşi seçebilmekten geçer. Bu seçimin doğru olabilmesi için de önce kişinin kendisiden emin olması, ayaklarının yere basması ve kendi değerlerini oluşturmuş olması gerekir. Unutmayalım ki evlilik bir şemsiye gibidir ve altına giren çiftleri çıkmadıkları sürece yağmurdan, doludan, kardan hatta güneşten yani her türlü zorluk ve kötülükten koruyacaktır, yeter ki siz o şemsiyenin sapına sıkıca sarılın ve altından çıkmayın.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Enti Halı / Makina halıcılığında ÖNCÜ