24 Ağustos 2019 Cumartesi •

Babalar ve Çocukları

22.02.2017
Doç. Dr. Mehmet SAĞLAM

İnsan yavrusunun anne karnında kalbinin atmaya başladığı anda çocuğun hayat yolculuğu başlamıştır. Bu süreli yolculukta çocuğun ilk yol arkadaşı annesidir. Anne ile çocuk baştan itibaren bir bütün gibidir, anne çocuğun her hareketini hissederken, çocuk da annesinin her hüznünü ve sevincini hisseder. Doğum ile birlikte çocuk açısından,misafir olarak bulunacağı bu dünya ile olan ilişkisi de başlamış olur. İşte babalar, çocukların dünyasına tam da burada girerler. Çünkü çocuk açısından baba, annesi dışında bu dünyaya dair tanıdığı ilk kişidir, bu sebeple çocukların bu dünyaya ilişkin algıları da babalar üzerinden gelişir. Babalar, anneye kıyasla dışarıdan biridir, yani yeni biridir. Bu yeni kişinin tavrı, duruşu, dokunuşu, sevgisi çocuğu her anlamda etkiler.

 

Babalar ile çocuklar arasındaki bağın gelişmesi birazda çocuğun anneden bağımsız hale gelmesiyle ilişkilidir. Babasının kendisine açılan kapılarını gören çocuk annesinden ayrışmaya başlarken bir birey olarak nasıl biri olacağının da işaretlerini vermeye başlar. Babasının samimiyetini ve desteğini hisseden çocuklar, bir taraftan da onun otoritesini hissetmeye başlar. Ancak bu otorite korkuya dayalı bir otorite olmamalıdır aksi halde çocuk bu otoriteyi ilk fırsatta yıkacaktır. Otorite saygıya dayalı olduğunda, babalar çocuklar için bir liman gibi olurlar. Nereye giderse gitsin sonunda yine aynı limana döner, yola çıkacağı zaman her türlü yolluğunu ondan alır, karşılaştığı her fırtınada sığınmak için o limanı ararlar. Çocuklar bu limanı yoksa yani hayatın fırtınaları içinde sığınacakları, gelip elini tutacağı, kanatlarına sığınacağı bir baba yoksa o zaman çocuklar açısından her şey zorlaşır ve bu hayat yolculuğu çok zor bir sürece dönüşür.

 

Çocukların kız olanı için ayrı, erkek olanı için ayrı bir değerdir babalar. Erkek çocukları açısından babalar pusula gibidir ve onların geleceğe dair yönünü belirler. Erkek çocuklar ile babalar arasındaki ilişki çocuğun ileride nasıl bir abi, nasıl bir eş, nasıl bir arkadaş, nasıl bir baba olacağını da belirler. Oğullarına doğru model olan babalar sayesinde geleceğin yeni limanları da inşa edilmiş olur. Doğru babaların erkek çocukları gelecekteki dava arkadaşlarıdır, ancak yanlış babaların erkek çocukları ise en büyük davacılarıdır.

 

Ama çocukların kız olanı açısından babalar bir başka önemlidir. Çünkü kız çocuğu ile baba arasındaki ilişki, o çocuğun bütün dünya ile olan ilişkisini etkiler. Babasının ahlakını, dürüstlüğünü, sadakatini gören, onun sevgisini ve şefkatini tadan kız çocuğu büyüme sürecindeki adımlarını da daha sağlam atar. Babasının varlığında yokluk yaşayan, ya da onun koruyucu ve kollayıcı yönünü yeterince hissedemeyen kız çocuklarının evlilikleri de tehlikeye girecektir. Babasından doğru örnekleri göremeyen kız çocukları, eşlerinden ne bekleyeceklerini tam bilemeyeceklerdir. Hatta bazen babalar, kız çocukları açısından “şiddetli bir yağmur” olurlar ve maalesef çoğu zaman bu yağmurdan kaçan kız çocukları doluya tutulurlar. Aile mahkemelerinin tozlu raflarında bulunan dosyalarda bu doluya tutulan kız çocuklarının sayısız hikayesi vardır.

 

Bizim toplumda baba sevgisi gizli bir sevgidir ve babalar kaybedildikten sonra ortaya çıkar, ancak şunu unutmamak gerek babalar ve çocuklar, “tohum ve su" gibidir. En verimli toprağa ekmiş olsanız bile tohumları, fazla su çürütür, susuzluk ise kurutur.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Dürümiye / Lezzete Davetiye