Aklın Kontrolü Altındaki Duygu ve Düşünceler Yararlı Olur

05.01.2018
Mustafa YILDIZ


"Kişinin her duyduğuna inanması, günah olarak ona yeter” sözü, kimilerince “abartılarak söylenmiş söz” gibi görülse de, konuya dikkat çekme, önem atfetme kabilinden yapılmış bir ikaz olarak anlamak ta mümkündür. Her daim olduğu gibi, günümüzde de nedenli önem arz etiğini gözlemleyerek te anlayabiliyoruz.Gerek yazılı, gerek görsel ve gerekse sanal alemde o kadar çok haber geçişleri yapılıyorki bunların arasından hangisinin doğru ve hakikat, hangisinin de maksatlı ve yalan olduğunu anlamak/ayırtetmek oldukça güç hale geldi.Zira, müthiş bir bilgi kirliliği her tarafı kaplamış durumda.

 


Bunları haber yapan ajansların muhabirlerini bir noktaya kadar mazur görmek/göstermek mümkün olabilir ama haberi değerlendirip yayına hazırlayan ve duyulmasını sağlayanların pekte masum olduklarını söylemek galiba safdillik olur.

 


Emperyalist ülkelerin psikolojik savaş taktiklerinden biri olan basını, medyayı ve sanal dünya’yı kullanmak, yeni birşey değil ki! maksatlı yalan haber servis etme geleneği geçmişte de vardı, bugün de soğuk savaş taktiği olarak basının bir malzeme olarak kullanılması var ve halen de önemli bir yere sahiptir.Kendilerince düşman tanımladıkları ülkeleri bu tür baskılarla abluka altına alıp, yalan/yanlış haberleri servis ederek, toplumu istekleri doğrultusunda bilgilendirmek ve toplumun bakış açısını kendi belirledikleri yöne çekmek, algılarıyla oynayarak şüphe uyandırmak, ürettikleri bu yalan/yanlış haberler ile toplumu bilinçli olarak korku ve endişeye sevk etmek v.s.gibi amaçlar için kullanmaktadırlar.Bu günlerde ortam ve zemin de müsait olduğundan yapılmak istenen tam da budur.Bunuda savaşın bir parçası ve devamı olduğunu görmek gerekir.

 


Ekonomisi kırılgan ve ürkek olan ülkelerin ayağa kalkmaması için öteden beri uygulanan yöntem budur.Bilindiği üzere, oluşturulan korku ve panik havası, paranın kaçışına veya yastık altına saklanmasına, sermayenin de kendine güvenli liman aramasına sebep olur.Çünkü, para çok ürkektir.Bilinçli olarak pompalanan/enjekte edilen bu korku seneryoları, zaten ekonomisi kırılgan ve hassas olan her ülkeyi olduğu gibi ülkemize de zor anlar yaşatır ve gerilmelere yol açar.
Bu durum her zaman sadece dıştan kaynaklı olmayabilir, içeriden de muhalefet tarafından destek verilir/veriliyorsa şayet, mücadele etmenin ömrü uzar, maliyeti artar.Örnek vermek gerekirse şayet, kendi ülkesini dışarıda kötüleyen, şikayet eden ve hatta yapılan bazı yaptırımları neredeyse açıkça alkışlama gereği duyabilen bir muhalefet anlayışını maalesef ancak bizim muhahalefeti örnek gösterebiliyoruz. başka ülkelerde de var mı? onuda bilmiyorum.

 


Korku ve panik, aynı zamanda insanı yersiz bir telaşada sevk eder.İnsan telaşlı oluncada fıtratı gereği aceleci olur, sıhhatli ve sağlıklı kararlar alması güçleşir.Toplumda yersiz bir “panik havası” başlar.Hedefler küçülür, anlık düşünme, istikbale yönelik uzun vadeli değil de günü kurtarma gibi kısa hamleler/hedefler tercih edilir hale gelir. Artık moraller bozulur, bireysel gayretler yavaşlar, moreller çöker, kişi enerjisini kaybeder.Korkmuş “Kirpi” misali kendini güvenceye almak için içine kapanır.Böylesi bir durum her ülkeyi olduğu gibi ülkemizide elbette olumsuz etkiler.


Bilindiği gibi dünya haber kaynakları ağının kahir ekseriyetini elinde bulunduran ve dünyaya haber servisi yapan ajanslardan (BBC,CNN,AFP, AP, Reuters vs.gibi) haber kanallarının sahiplerininde çoğunlukla yahudi kökenli olmaları, aldığımız haberlerin nedenli sağlıklı oldukları hakkında bize bilgi verir sanırım.Yani, dünyayı istemeden de olsa, yahudi gözlüğüyle izlediğimizi bilmek durumundayız.Bu nedenle haberleri izlerken veya okurken bu gerçeği de gözardı etmemek gerek.En azından bize ulaşan haberin terstende verilebileceğini bilmek gerek. “Müftü’nün keçisi çalındı yerine Müftü keçi çaldı.” şeklinde heberlerin olabileceği unutulmamalıdır.


Halbuki “Fasık’ın getirdiği haberi araştırın” ikazı, her müslüman tarafından biliniyor olmasına rağmen, her okuduğumuz haberi, her kulağımıza fısıldanan sözü, telefonlarımıza gönderilen her iletiyi, bize gönderilen/gösterilen her görüntüyü, sanal ortamlarda dolaşan her yorumu araştırmadan/soruşturmadan peşinen doğru kabul edip yaymak, bilmeden/bilinmeden de olsa dolaşıma sunmak, birilerinin havuzuna su taşımamıza neden olabilir.Halbuki hayırlı olduğunu zannettiğimiz hizmetlerimizin sonuçları itibariyle kime/kimlere yarar sağladığını iyi hesaplamak gerek.Bu nedenle “On ölç, bir biç” demişler, atalarımız.


Kabül etmemiz gerekir ki, insanların dini değerleri ile asabiye (Irki,etnik köken) duyguları son derece hassas konulardır.Özellikle bu değerler üzerinden yapılacak her türlü “ajitasyon” toplumu gerer.Dolayısıyla yapılan paylaşımların ve özellikle sanal dünyadaki samimi olarak yapılan bilgi mahiyetindeki fısıltı haberlerini, daha dikkatli davranarak paylaşmanın çok daha yararlı olacağını düşünüyorum.Zira, bazen zararı faydasından daha çok olabiliyor.
“Bir şeyin şüyuu, vukuundan beterdir.” sözü belkide anlatmak istediğmizi özetlemesi bakımından yeterlidir.Bazen insan farkına varmadan iyi niyetle düşmanına gönüllü olarak yardım eder/edebilir.Halbuki, “Mü’minin ferasetinden korkun, çünkü o Allah’ın nuruyla bakar” bunu bilen bizlerin de artık hataları en aza indirmemiz gerekir.Artık, hakikatı görmek isteyenler için zaten her şey apaçık ortadadır.Fotoğrafa bütün olarak bakanlar görür.
Yeni bir miladi yılına girerken Rab’bimiz bizlerin ferasetini artırsın, kavli yapılan duaların kabulü için, öncesi yapmamız gerekenleri yapmamız hususunda gayretler versin.

 


Tarihe not düşme babından: 21 ARALIK 2017 de BMGK’da yapılan “KUDÜS” ile ilgili oylama, sonucu itibariyle Amerikan Devletinin çöküşe geçişinin miladı olarak anılacaktır.Artık şuda bir gerçektir ki,dünyada da hiç şey eskisi gibi olmayacaktır.Amerika bu yarayı zor kapatır.

 

Allah, müslümanlara ummadıkları ve şer olarak bildikleri bir yerden güzel bir kapı araladı, menfez açtı.İnşaallah islam dünyası bunu değerlendirir.
 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye
Yazarın diğer yazıları