İstanbul ve Ankara'da Binlerce Kişi Kudüs İçin Haykırdı..

14.05.2018

ABD’nin İsrail işgalini resmileştirmeye yönelik gerçekleştirdiği, büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararına karşı  'İşgale Karşı Ses Ver' sloganıyla İstanbul'da Taksim Tünel’de binlerce kişi ve Ankara'da Siyonist Konut evi önünde Yüzlerce Kişi ile protesto gösterisi düzenlendi. 

ABD’nin İsrail işgalini resmileştirmeye yönelik gerçekleştirdiği, büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararına karşı 'İşgale Karşı Ses Ver' sloganıyla Taksim Tünel’de ve Ankara'da Seğmenler Parkında  binlerce kişi ile protesto gösterisi düzenlendi.

Yarım asırdır işgal altında olan Kudüs bugün tarihinin en zor günlerinden birini yaşıyor. Filistinlilerin Nekbe olarak andıkları günde düzenlenenle törenle Kudüs’e taşınan ABD Büyükelçiliği’nin açılışıyla şehirdeki işgal yeni bir boyut kazandı.

Büyükelçiliği protesto eden abluka altındaki Gazze şeridinde binlerce Filistinliye işgalci İsrail güçleri gerçek mermi ile saldırdı. Saldırılarda 52 Filistinli şehit olurken 2 binden fazla kişi de yaralandı.

ABD’nin İsrail işgalini resmileştirmeye yönelik gerçekleştirdiği, büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararına karşıgerçekleştirilen protesto yürüyüşüne 'İşgale karşı ses ver' sloganıyla Taksim Tünel’deve Ankara Seğmenler parkında  binlerce kişiyle yürüyüş gerçekleştirildi.

Ankara AGD Başkanı Hasan Kahraman: İsrail ile İlişkiler Kesilsin

Gazze Şeridi’nde Filistinlilere yönelik katliamlara sessiz kalmayan Ankar'daki STK'lar bir araya geldi vei, İsrail Büyükelçilik Konutu önünde basın açıklaması yaparak, akşam namazını kıldı.
Ankara Sivil toplum kuruluşları,  günlerdir Gazze Şeridi’nde yaşanan insanlık dramına dikkat çekmek için protesto gösterisi düzenlendi. Seğmenler Parkı bitişiğinde bulunan Siyonist İsrail Büyükelçilik Konutu önünde toplanan dernek üyeleri, ellerindeki Filistin bayrakları ile sloganlar attı. Protesto gösterisine Saadet Partisi Ankara İl Başkanlığı, AGD Ankara Şubesi, İHH Ankara , Memursen, Mazlumder, İMH Ankara, Şehir Medeniyet, Araştırma Kültür Vakfı üyeleri ve Yöneticileri katılarak İsrail ve Amerika Alyhine açıklama yapıp sık sık slogan attılar.

STK'lar adına AGD Ankara Şube Başkanı  Hasan Karaman , yaptığı basın açıklamasında, “Var olduğu günden bu yana İslam ülkelerine terör ihraç eden siyonist İsrail, küstahlığına devam ediyor. İnsan kasaplığını her geçen gün sürdüren işgalci İsrail’in 30 Mart 1976 tarihinde Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koyması, Filistinliler tarafından her yıl Toprak Günü olarak anılmaktadır. Bu sebeple Filistinli kardeşlerimizin Cuma günü başlattıkları ’Büyük Doğuş Yürüyüşü’, siyonist İsrail’in silahlı saldırılarıyla katliama dönüşmüştür. Filistin’e, direnişe ve şehitlere selam olsun. Terörist İsrail çok yakında nasıl bir yıkılışa uğrayacağını görecektir” ifadelerini kullandı.

İsrail’in insanlık onurunu ve uluslararası hukuku ayaklar altına alan politikalarının haddini fazlasıyla aştığını söyleyen Karaman, “Soykırım yapan katiller sürüsü İsrail, masum sivilleri vurarak kendince bir düzen kurma çabası içine girmiştir. İnsanlık onurunu ayaklar altına alan ve uluslararası hukuku yerle bir eden İsrail’in sinsi planları haddini aşmıştır. Merhum Erbakan hocamızın İsrail’in diplomasiden değil ancak ve ancak güçten anladığına dair sözlerine inancımız tamdır. Müslümanlar birlikte hareket ettiğinde küstah İsrail’in de ne kadar çaresiz kalacağını biliyoruz. İslam ülkelerinin siyonist İsrail’le ilişkilerini normalleştirmelerini ve sürdürmelerini onaylamıyoruz” dedi.
Kahraman’ın açıklaması “Türkiye uyuma kardeşine sahip çık”, “Ankara’dan Gazze’ye direnişe bir selam”, “Avrupa değil İslam birliği” sloganlarıyla kesildi. Basın açıklamasının ardından cemaat oluşturan üyeler, akşam namazını büyükelçilik konutu önünde kıldı.

Memursen Ankara İl Başkanı Mustafa Kır: Filistin Kırmızı Çizgimizdir

Kalabalığa hitap eden Memursen Ankara İl Başkanı Mustafa Kır ise, Siyonist rejimin katliamlarının sebebinin müslümanlarının sessizli ve duyarsızlığından kaynaklandığını, hep birlikte katliamlara karşı tepki vermemiz gerekiğini ve Kudüs'ün Müslümanların Başkenti olduğunu ifade etti.

Mazlumder Ankara Şube Başkanı Abdurrahman Ünlü: Filistinde İnsanlar değil İnsanlık Ölüyor!

Müslümanların ihtilaflarını bir kenara bırakıp hep birlikte tek vucüt olup siyosint çetelere karşı insanlık onurunu savunmaları gerektiğinin altını çizen Mazlumder Ankara Şube Başkanı Abdurrahman Ünlü, İnsan hakları açısından Can Enniyeti ve Mal Emniyetinin vazgeçilmez olduğunu, İsrail'in ise Filistinlilerin Canlarına ve Mallarına dünyanın gözü önünde vahşice saldırdığını, Emperyalistlerin ise perde arkasından siyonistlere alkış tuttuğunu , sözde insan hakları havarilerinin insan haklarını ayaklar altına aldığını belirtti. Abdurrahman Ünlü Hükümete de seslenerek, İsrail ile yapılan bütün anlaşmaların iptal edilmesini ve israil ile ilişkilerin kesilmesini istedi.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye