Gergerlioğlu'na 2,5 yıl Hapis Cezası. Mazlumder: İfade Özgürlüğünün Açık İhlalidir!

22.02.2018

İnsan hakları aktivisti Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya üzerinden 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 2 yıl 6 ay hapse mahkum edildi. Olaya MAZLUMDER tepki gösterdi:  İfade Özgürlüğünün Açık İhlalidir!

 

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile doktorluk mesleğinden ihraç edilen tutuksuz sanık Gergerlioğlu ile avukatı Gürkan Biçen katıldı.

 

Mahkeme Heyeti Başkanı Muhiddin Paça, sanığın iddianamede geçen, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda ve çeşitli internet haber sitelerinde yazdığı makalelerde  PKK/KCK'nın şiddet ve cebir içeren yöntemlerini övdüğü yönündeki suçlamaları okudu.

 

Gergerlioğlu ise hakkındaki suçlamaları reddederek, PKK veya diğer hiçbir örgütü övmediğini ve bir bağının olmadığını savundu.

 

 

'ŞİDDETTEN, SAVAŞTAN YANA BİRİ DEĞİLİM'Daha önce MAZLUMDER'in Kocaeli şube başkanlığını ve genel başkanlığını yaptığını anlatan Gergerlioğlu, "Ben şiddetten, savaştan yana biri değilim. 27 yıllık doktorluğum sürecinde insanların hayatını kurtardım. Bu nedenle terör örgütünden ve şiddetten yana olmam mümkün değildir. Askerliğimi kısa dönem olarak yaptım. O zaman bile silah kullanmayı reddettim. Elime silah almadım. Ben Türkiye'de savaş olmasın, kan dökülmesin diye her zaman barış ve uzlaşmadan yana oldum. Bu yönde yazılar yazdım, konferanslar verdim" diye konuştu.

 

Çözüm sürecinde akil insanlar heyetinin Kocaeli'deki programlarını organize ettiğini anlatan ve sorunların konuşularak çözülebileceğine inandığını dile getiren Gergerlioğlu, "Terörden veya terör örgütünden yana bir tavrım ve söylemim olmamıştır. MAZLUMDER'in PKK'yı kınayan açıklamaları olmuştur. Facebook'ta barış yanlısı paylaşımlar yaptım. 1 Eylül 2015'te, anneler çocuklar ölmesin diye barış için bir araya gelmişti. Bir tarafta üzerinde PKK simgesi olan tabut, yanında Türk askerini temsil eden Türk bayraklı tabut mizanseni yapmışlardı. Ben o fotoğraftan çok etkilendim ve duygulandım. O fotoğrafı sosyal medyada paylaştım. Annelere destek verdim. Barış mesajı verdim. Orada tabutun üzerinde PKK bayrağı varmış. Ben o bayrağı simge olarak gördüm. PKK bayrağı olarak kabul etmiyorum zaten. Sonra bu paylaşımım nedeniyle hakkımda dava açıldı" ifadelerini kullandı.

 

 

Dr. Ömer Faruk Gergerlioolu'na 2,5 Yıl Hapis

 

Terör örgütü propagandası yapmadığını savunan Gergerlioğlu, beraatını talep etti.

 

Cumhuriyet savcısı da mütalaasında, sanığın 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan cezalandırılmasını istedi.

 

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, PKK/KCK'nın şiddet ve cebir içeren yöntemlerini övücü ve teşvik edici şekilde propagandasını yapmak suçunu işlediğine kanaat getirdiği sanığı, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

 

MAZLUMDER Genel başkanı Ramazan Beyhan da bir basın açıklaması yaparak verilen cezanın haksız bir uygulama oluğunu ve üst mercilerce bozulması gerektiğinin altını çizdi.

 

MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan yaptığı açıklamada ;  “Gergerlioğlu’nun beyanında: “ Çocuklar ölmesin, analar ağlamasın” konulu bir fotoğrafın altına: “bu fotoğrafa bakıp niye bu savaşın bitirip tüketmekten başka bir anlamı olmadığını anlarsınız. Analar aynı, bayraklar farklı..! Ölünce farkımız kalmıyor birbirimizden..! Çocuklarımızın tabutu yan yana duracağına, dirisi yan yana dursun, eşitçe, kardeşçe ve omuz omuza..!” dediğini ve Gergerlioğlu’nun beyanlarının ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını belirtti.

 

 

MAZLUMDER tarafından açıklamanın tam metni şöyle:

 

ÖMER FARUK GERGERLİOĞLU’NA VERİLEN HAPİS CEZASI,İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN AÇIK İHLALİDİR

 

 

MAZLUMDER eski genel başkanı ve insan hakları yönünde beyanları olan Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medyada bir paylaşımı nedeniyle “terör propagandası” iddiasıyla Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2,5 yıl hapis cezası verilmiştir.

 

Gergerlioğlu’nun beyanında: “ Çocuklar ölmesin, analar ağlamasın” konulu bir fotoğrafın altına: “bu fotoğrafa bakıp niye bu savaşın bitirip tüketmekten başka bir anlamı olmadığını anlarsınız. Analar aynı, bayraklar farklı..! Ölünce farkımız kalmıyor birbirimizden..! Çocuklarımızın tabutu yan yana duracağına, dirisi yan yana dursun, eşitçe, kardeşce ve omuz omuza..!” demiştir.

 

Gergerlioğulu’nun beyanları açıkça ifade özgürlüğü kapsamında kalmaktadır.

 

“Onlar ki sözü dinler ve en güzeline uyarlar” (Zümer -18) düsturunca;

 

baskı, cebir, hakaret, küfür, iftira içermeyen beyanların dinlenilmesi, yukarıdaki anlatımda ise barışçıl ve vicdani bir beyanın özgürce söylenebilmesi gerekir.

 

İfade özgürlüğü; sadece hoşa giden ya da insanları incitmeyen veya önemsemeyen bilgi ve düşünceler için değil, aynı zamanda devleti veya toplumun herhangi bir kesimini inciten, şok eden veya rahatsız eden bilgi ve düşünceler için de geçerli olduğu unutulmamalıdır.

 

MAZLUMDER olarak; Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun şahsında,

 

İfade özgürlüğünün herkes için eşit ve adil bir şekilde uygulanmasını,

 

Haksız bir şekilde verilen hapis cezasının üst yargı mercilerince bozulmasını talep ederiz.

 

                                                                                                 MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan BEYHAN

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye