Eğitimde Sanat ve Ehliyet

06.04.2018

Bu hafta sizler için KORO filmini izlemenizi öneriyorum. Bu yazımızda KORO filmini değerlendireceğiz. KORO filmini seçmemiz ve değerlendirmemizde filmin insan doğası, çocuk gelişimi, eğitim yönetimi, sanat ve bilim konularında öğretici unsurları içeren derin etkileyici öğeler içermesidir.

 

Koro filminin yönetmenliğini Christophe Barratier üstlenmiş, Gerard Jugnot ve François Berleand baş rol oyuncuları olarak yer almış, 2004 yılı Fransız yapımıdır.

 

Eğitim örgütlerinin yönetimi, bireylerin ve toplumların geleceğini şekillendirir. Eğitim örgütleri, bireyleri geleceğe hazırlarken, bir yandan bilgi ve becerilerle bireyi donatır diğer yandan bireydeki yetenekleri keşfeder. Bireydeki yeteneği geliştirir ve toplum önüne çıkarır ve toplumu şekillendirir. Tabii ehil eller bu eğitim örgütlerine dokunursa Koro filmi bahsi edilen konuların ele alındığı, ebeveynler için, eğitimciler ve Eğitim yöneticileri için muazzam bir rehber niteliğinde yapıttır.

 

Özgün adı “Les choristes” olan koro filmi 2.dünya savaşından yeni çıkmış olan Fransa’nın fakir veya kimsesiz çocuklarının yatılı okulu olan “Fond De I’ Etang” (Suyun Dibi) isimli okuldaki olayları ele almaktadır. Suyun dibi ifadesi tüm ümitlerin tükendiği, hayallaerin tamamaının söndüğü, daha kötüsünün ola Koro filmi ilerde şaheserlere imza atacak bireylerin yanlış eğitimi ve yönetimi sebebiyle nasıl sistem dışına itildiğini, şiddete ve suça sevkedildiğini gözler önüne sermektedir.

 

Koro filmi eğitim sistemindeki şiddeti, adaleti, yönetimi, öğretimi, bilgiyi, disiplini hatta sanatın eğitimdeki eksikliğini eleştirel bir içerikle ele almaktadır. Ayrıca eleştiri getirdiği her alanda bir çıkış yolu bulundurduğunu ortaya koymaktadır. Yeter ki bir eğitimci bile istemiş ve inanmış olsun.

 

Koro her bir çocuğun aslında iyi olduğunu, sistemin çocukları şiddete ittiğini, şiddetin ve şiddet içerikli disiplinin yanlışlığını çok etkili biçimde anlatmaktadır. Asıl olanın çocuğu anlamak ve çocuklardaki gizli yetenekleri keşfetmek olduğunu, bunu tekbir eğitimcinin bile başarabileceğini bizlere koro filmi anlatmaktadır. İnsan vicdanı olan bir eğitimcinin bakışıyla çocuklardaki, diğer okul çalışanlarındaki hatta ailelerdeki değişimi nasıl şekillendirebileceğimiz bizlere öğretilmekltedir. Özellikle yönetinin eğitim temelli olmasının önemi aksi halde eğitim kurumlarının ne hale geleceği anlatılmakta ve üst yöneticilerin yanıltılabileceği bizlere aktarılmaktadır.

 

İşsiz bir müzik öğretmeni olan Chement’in filmde geçen ilk günü hayal kırıklığıyla başlar. Şiddet, saygısızlık, ciddi yaralanmalı kazalar ilk günün anılarıdır. Hatta Clement’in yerine geldiği öğretmen 12 dikişlik bir yaralanma gibi ağır sağlık sorunları yaşamış ve okuldan ayrılmak zorunda kaldığını belirtmiştir. Öğrenciler arasında sigara, hırsızlık gibi kötü alışkanlıklar yayılmakta okul müdürünün uygulamaları öğrenciler arasında şiddetin yayılmasını sağlamaktadır. Tüm bunlara rağmen sorunlardan bıkmayan Clement kısa zamanda öğrenci ve çalışanların değişimini başarmıştır. Ünü okul dışına taşmıştır. Hemde sadece insan vicdanı ve müzik sayesinde.

 

Nasıl mı?

 

Cevabı sadece filmi izleyebilenler öğrenecektir.

 

Keyifli seyirler dilerim


 

Yayına Hazırlayan: Ali DEDE (Hertaraf Haber - Kültür Sanat)

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye