Ankara’da Şehit Muhammed Salih Damollam için Gıyabi Cenaze Namazı

02.02.2018

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu Çin tarafından Şehit edilen 82 Yaşındaki Muhammed Salih Damollam için Hacı Bayram Camii’nde Gıyabi Cenaze Namazı kıldı ve Basın Açıklaması yaptı.

 

 

Hacı Bayram Camii İmamının kıldırdığı cenaze namazına cami cemaati de eşlik etti.

 

Platform Adına Zeynel Abidin Özkan tarafından okunan basın açıklamasında Şehit Muhammed Salih Damollam’ın Kuran-ı Kerim'i ve Riyazüs Salihin'i Uygur Türkçesine ilk kez çevirdiği ve  İslami mücadeleye önemli katkılarda bulunduğunun altı çizildi.

 

 

82 Yaşında Çin Zindanlarında Şehit edilen Muhammed Salih Damollam’un hayatından kısa kesitlerin anlatıldığı açıklamada Zeynel Özkan şöyle dedi: “Bütün hayatını ilmi hizmete adamış, hayatı boyunca ne kendisi ne öğrencileri Çin hükümetine karşı gelmiş, belki tam aksine üstelendiği onca resmi görevleri layıkıyla ifa ederek, Doğu Türkistanlıların ne kadar barışsever olduğunun simgesi haline gelmiş olan büyük fikir âdemi Allame Muhammed Salih Damollamın 82 yaşında olduğuna bakmaksızın 3 senedir sebepsiz ev hapsine mahkûm edilmiştir. 

 

 

Sonunda hapiste acımasızca şehit edilmesi, zalim Çin işgalci yönetimin şeytanı niyeti ve hiçbir zaman barıştan ve birlikte yaşmaktan yana politika izlemediğini ve Doğu Türkistanlıları millet olarak bütünüyle yok edene kadar bu zulmü sürdürme planını açıkça ortaya koyduğunu anlama zamanı gelmiştir. Acaba dünya vicdanı pas tutmuş  buna da sessiz kalacak mı?”

 

Çin Hükümetini ve olaya sessiz kalan dünya kamuoyunu kınadıklarını belirten Özkan’ın açıklaması, cenaze namazına katılan cemaat tarafından sık sık tekbirlerle kesildi.    

 

Basın açıklaması yapılan duanın ardından sona erdi.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye