AÇLIK OBEZİTE VE İSRAF - Tahsin GÜLEN

14.10.2018

Rabbimiz Kur anda “yiyiniz içiniz fakat  israf etmeyiniz” (Araf 31 ) buyurmaktadır.

İsraf malı boş yere harcamaktır. Peygamberimizde malın israf edilmesini ve ölçüsüz yere hoyrat bir biçimde harcanmasını yasaklamıştır. Yine israfın sözlük anlamı; gereksiz harcama, gereksiz tüketim, savurganlık, tutumsuzluk gibi anlamlara gelmektedir.

Ekmeğin çöpe atılması, suyun boşa akıtılması, ihtiyacın olmayan şeyleri satın almak bunlar israf olduğu gibi, zamanı boşa harcamakta israftır.

Ancak biz bu yazımızda daha çok gıda giyim ve kozmetik israfına değineceğiz.

Peygamberimiz yine bir hadisinde “iktisat eden fakirlik çekmez” buyuruyor.

Dünyada gıda israfı her geçen gün artıyor. Dünyada her yıl 800 milyar dolar, ülkemizde ise her yıl 214 milyar lira israf yüzünden çöpe gidiyor.

800 milyar dolar ile dünyada kaç tane su kuyusu açılır, kaç tane kişi açlıktan ölmekten kurtulur bir düşünün. Dünyada israfa giden paralar, kedi köpek mamalarına verilen paralar, kozmetik ürünlerine verilen paralar dünyada açlık ve yoklukla boğuşan ülkelere gitse dünyada aç kalmaz ve bir çok ülkenin refah seviyesi artar.  Türkiye’de bir günde tahmini 6 milyon ekmek çöpe gidiyor. Türkiye’de tahmini yılda 1.7 milyar tane ekmek ve yine 18 milyon ton meyve ve sebze çöpe gidiyor. Türkiye’de sadece 1 yılda israf edilen ekmeğin parasıyla ortalama 5 kişilik 104 bin aile yoksulluk sınırını geçiyor. Dünya genelinde tahmini 815 milyon kişi açlık çekiyor. Yine dünyada 2,1 milyar kişi obezite (şişmanlık) hastası.


Ekmeğini çöpe atan, suyunu israf eden, düğünde piknikte aldığı yemeği yemeyen yada etini yiyip pilavın çöpe gitmesine sebep olan , 2 yaşındaki çocuğuna fazladan yemek alıp ta yiyemediği için çöpe atılan israf edilen yemekten sorumlu olan, yine 5 yıldızlı otellerde açık büfelerde tabakları doldurup yemeyip çöpe atılmasına vesile olan , evde fazla pişirilen fazla alınan ekmek ve gıdanın çöpe atılmasına vesile olan, Afrika ve diğer ülkelerdeki yetersiz beslenme ve temiz su bulamadığı için ölen insanlardan sorumludur...

Bunlar bizim camiada gözümle şahit olduğum ve aynı masada yemek yerken israfına şahit olduğum olaylar.  Suriye’de, Irak’ta, Arakan’da,  Afrika’da ve dünyanın başka yerlerindeki müslümanın derdi benim derdim diyen arkadaşlar,  açlıktan ölenlerden sorumlusunuz. Bayatlatıp yemediğin ekmeği apartmanın demirine asıp hayvan yemi olması yada yemediğin yemeği hayvanlara vermen senin israftan kurtulmuş olduğun anlamına gelmiyor. İhtiyacın kadarını al yada pişir.


Dünyada üretilen gıdanın tahmini yüzde 11 i israf ediliyor. İlginçtir dünya nüfusunun tahmini %11’i yetersiz beslenme sorunu yaşıyor.


Bizim çocukluğumuzda israf edilecek fazla şey yoktu, Avm’ler, süpermarketler yoktu.. Elbiselerimiz sınırlı, oyuncaklarımız sınırlı, yediklerimiz sınırlı idi. Alışverişe gitmek diye bir kavram yoktu. Ânı yaşardık, bakardık ne eksik gider mahalle bakkalından alırdık. Stoklama yapmazdık. Mutfakta bakliyat haricinde günü birlik yenen yiyecekler olurdu. Bir kaç çeşit giyeceğimiz olduğu için çok mobilyaya da ihtiyacımız olmazdı. Öyle olunca da alışveriş diye bir derdimiz yoktu. Şimdi çocuklarımızın kaç çeşit ayakkabısı, kaç çeşit elbisesi var  say say bitmez.

Bir de en büyük israf günler…

Anneler, babalar, doğum, evlilik derken birde kızlar günü çıkmış.

Bunun gibi daha bir çok günler var..Şimdi ailecek bir günümüzü buna ayırıyoruz,sabahtan akşama kadar AVM’lerde vakit israfı, alışveriş israfı yapıyoruz. İsraf alışverişle başlıyor ,mutfakta devam ediyor. AVM’lerin süslü tezgahlarına kanıp sağlıksız ve ihtiyacımız olmayan şeyleri almakla başlıyoruz. Böylece dünyanın bir tarafı açlıkla mücadele ederken, daha büyük bir kesimi de obezite ile mücadele ediyor. Şimdi ise ahlakı ve ölçüsü olmayan kapitalizm ve dünyevileşmenin etkisi ile biz çocuklarımızı geleceğe israf toplumu olarak hazırlıyoruz. Kat kat elbiseler, çeşit çeşit kullan at oyuncaklar, çeşit çeşit şekerleme çikolata bisküvi ve yemekler. Çeşit çeşit kozmetik ürünler deterjanlar temizlik malzemeleri elektronik ürünler v.b ihtiyacımız bile olmayan bir çok ürünü satın alarak israf ediyoruz.

Dünyanın bir köşesinde açlıktan ölen, temiz su bulamayan yetersiz beslenen biri var ise bunun sorumlularından biride biz miyiz ne dersin?

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye