20 Ağustos 2019 Salı •

ABD Başkanı Trump'tan Golan Tepeleri provokasyonu

21.03.2019

Büyük Şeytan ABD Başkanı Donald Trump, Orta Doğu'daki çatışmaları körükleyecek bir provokasyona daha imza attı. Trump, işgal altında olan Golan Tepeleri'ni Siyonit İsrail'in egemenliğinde olduğunu kabul ettiklerini duyurdu.

Trump sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada "52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi" ifadelerini kullandı.

Trump ayrıca Golan Tepeleri'nin "İsrail ve bölgesel istikrar için stratejik ve güvenlik açısından kritik bir öneme sahip olduğunu" belirtti.

Netanyahu'dan jet teşekkür

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Trump'ın Tweetinin ardından anında bir paylaşım yaparak teşekkür etti. Netanyahu, paylaşımında "İran’ın Suriye’yi kullanarak İsrail’i yok etmeyi düşündüğü bir dönemde Başkan Trump, cesurca İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tanıyor. Teşekkürler Başkan Trump." ifadelerini kullandı.

Senatör Gram sinyali vermişti

Konuyla ilgili Beyaz Saray'dan ve ABD Dışişleri Bakanlığından herhangi bir açıklama yapılmadı.

İsrail'de 9 Nisan'da yapılacak erken seçim öncesi Binyamin Netanyahu yönetiminin, Washington'u işgal altındaki Golan Tepeleri'ni "İsrail toprağı" olarak tanıması için ikna etmeye çalıştığı iddia edilmişti.

(AA)

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Dürümiye / Lezzete Davetiye