28 Şubat Mahkumları : Merhamet beklemiyoruz Sadece Adil Yargılanma İstiyoruz!

05.01.2018

28 Şubat’ta Birifingli Yargı sürecinde namaz kıldıkları gerekçesi veya İslami örgüte üye oldukları iddiasıyla cezaevine gönderilen 367 kişi hala adaletin yerine gelmesini bekliyorlar. O dönem Mahkum olanların bir çoğunu FETÖ'cü savcı ve hakimlerin yargıladığı 28 Şubat Mahkumlarının aileleri, İHAK ta bir araya gelerek yetkililerden ; af değil yeniden adil bir şekilde yargılama istediklerini belirttiler..

 

Birifingli yargının üzerinden 20 yıl geçen 28 Şubat postmodern darbesinin 367 mağduru adaletsiz bir şekilde  hala cezaevinde.

 

28 Şubat sürecinin mimarı 60 sanık müebbet hapis istemiyle yargılanmasına rağmen serbest bir şeklide dolaşırken, suçları hala kanıtlanamayan 367 kişi zindanda  adaletin tecelli etmesini bekliyor. İslami yaşamı kendilerince benimsedikleri, namaz kıldığı gerekçesi ya da İslami örgüte üye olduğu iddiasıyla mahkum edilen bireylerin  aileleri bir basın açıklama yaptılar

 

Oğlumu Fetöcü Savcı Mahkum Etti…

 

Kandıra F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda yatan ve müebbet hapis cezası verilen İlhan Doğan’ın babası Hasan Doğan, “Oğlum İBDA-C Davası’ndan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 17 senedir cezaevinde. Namaz kılıyor diye oğlumu cezaevine attılar. Bir insan  namaz kılıyor diye mahkum edilebilir mi? Oğlumla ilgili İddianameyi hazırlayan FETÖ’nün firari savcısı Celal Kara olunca oluyormuş. Dosyaları tekrar incelenen mahkumlar serbest bırakıldı. Oğlumun dosyası İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde. Ancak orada bir inceleme halen yapılmadı. Yeniden yargılansa oğlum serbest bırakılacaktır” dedi..

 

 

Anne Kamile Aşkın: Oğlumun Cezası varsa Çeksin..

 

Kandıra F Tip Cezaevinde  yatmakta olan  28 Şubat mağdurlarından Kamil Aşkın’ın annesi Kıymet Aşkın, “Benim oğlum 14 yıldır İslami örgüte üye olduğu gerekçesiyle cezaevinde yatıyor. Benim arzum, yeniden yargılanma yapılmasıdır. Eğer oğlum suçlu ise, cezasını çekmeye razı. Ancak üzerine atılan suçların hiçbiri kanıtlanamıyor. Haksız yere müebbet hapis cezası verdiler, dosyamız yeniden incelensin. Ölmeden önce oğlumun özgürlüğüne kavuşmasını görmek istiyorum” dedi.

 

15 Temmuz Şehidi Halil Kantarcı İle Aynı Dosyada

 

Mahkum  Cemil Şahin’in kardeşi Yılmaz Şahin ağabeyinin 15 Temmuz şehidi Halil Kantarcı ile aynı dosyada yargılandığını belirterek şöyle dedi: "1999-2003 yılları arasında 28 Şubat mağduru olarak cezaevinde kaldım. Üzerime atılan hiçbir suçu kanıtlayamadıkları için beraat ettim. Ancak ağabeyim halan cezaevinde ve normal şartlarda 2035 yılında çıkacak. Bu kardeşlerimizi yargılayan ve ceza isteyen  isteyen savcılar ya şu anda ya FETÖ’den içeride ya da kaçak. Ağabeyim 15 Temmuz şehidi Halil Kantarcı ile aynı dosyada yer alıyor. Kantarcı şehit olmasaydı 15 Temmuz’dan iki hafta sonra Bandırma’da duruşması olacaktı.”

 

Bolu F Tipi Cezaevinde yatan Ethem Köylü’nün kardeşi Mustafa Köylü, “Kardeşim IBDA-C Davası’ndan yargılandı ve 1995 yılında bu yana cezaevinde yatıyor. Birçok işkence gördü... Bizim gibi yüzlerce aile mağdur ediliyor. Bazı acı olayları anlatamıyoruz, bizler bu acıları hissediyoruz. Birçok af yaşandı ancak bizlerin mağduriyetleri giderilmedi. Bizler 28 Şubat mağdurlarıyız” dedi..

Bolu F Tipi Cezaevi’nde Ceza İnfaz Kurumu’nda yatan Osman Erdemir’in kardeşi Ramazan Erdemir, “Kardeşim 28 Ocak 1993 yılında tutuklandı. 26 yıldır mahpus... Dönemin mahkemesi ilk olarak 14 yıl ceza verdi, çıkmalarına az bir süre kala yine dönemin Yargıtay 9. Daire Başkanı Vural Savaş cezayı bozdu. Cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrildi. Burada bir hukuk skandalı yaşanmakta, kimseden merhamet beklemiyoruz, sadece yeniden adil bir  yargılanma yapılsın istiyoruz. Daha kaç anne ya da kaç baba çocuklarını göremeden hayatını kaybedecek” dedi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye